Slon. Majestátní a zároveň jeden z nejinteligentnějších a nejemocionálnějších tvorů naší planety. Přesto mnozí z nich procházejí těžkými osudy způsobenými člověkem. Tato kouzelná zvířata jsou tak často využívána v turistických zařízeních, kde jsou nucena vykonávat těžkou práci nebo předvádět nepřirozené triky. Ve jménu zisku a turismu jsou sloni odchytáváni z volné přírody, vystaveni nehumánnímu výcviku a trpí v podmínkách, které mají s jejich přirozenými potřebami společného jen pramálo.
Naštěstí však existuje naděje. V posledních letech se po celém světě, především v Asii, objevují etické sloní stanice, které se věnují ochraně těchto úžasných zvířat a poskytují jim šanci na nový, lepší život. Tato zařízení nejen slony chrání před zneužíváním, ale poskytují jim klidné prostředí, kde mohou žít bez nátlaku, těžké práce a stresu. V tomto článku se tak podíváme na to, jak se sloni do etických záchranných zařízení dostávají a kde tato překrásná stvoření vidět zblízka za hezkých podmínek.

Sloni v etických záchranných zařízeních často prožili jeden z následujících příběhů:
1. Záchrana z turistických atrakcí a zábavních parků.
Mnoho slonů, kteří končí v etických parcích, pochází z turistických atrakcí, kde jsou využíváni k celodennímu vození turistů na zádech nebo předvádění triků. Často zde trpí stresem a týráním při výcviku.
2. Záchrana z těžby dřeva a jiných pracovních podmínek.
V některých zemích, byli (a stále jsou) sloni dlouho využíváni k těžbě dřeva nebo jiným těžkým pracovním úkolům ve složitých podmínkách. Do stanic se dostávají i sloni staří či nemocní, kteří již nemohou takovouto práci vykonávat nebo ti, co již jednoduše práci nemají, kvůli intenzivnímu odlesňování a ztrátě jejich přirozeného prostředí.
3. Záchrana z nelegálního obchodu a odchytů.
Další sloni pak pocházejí z nelegálního obchodu se zvířaty nebo byli odchyceni v přírodě za účelem prodeje do zoologických zahrad nebo turistických atrakcí. Často jsou zachraňována i sloní mláďata, která přišla o matku kvůli nelegálnímu lovu, především kvůli slonovině či jiným tělesným částem.
4. Záchrana slonů po smrti jejich majitelů.
V některých případech, zejména u slonů, kteří byli ve vlastnictví jednotlivců nebo rodin, může slon zůstat opuštěný, když jeho majitel zemře nebo se již o něj nemůže postarat například z finančních důvodů. Chov slona je totiž opravdu velmi nákladný, neboť takový slon spořádá 200-300 kg potravy denně. Plus je třeba vzít v potaz zdravotní péči, umístění a samozřejmě skutečně mnoho času na každodenní péči, kterou vyžaduje. V takových situacích mohou záchranná zařízení slona převzít a zajistit mu nový domov.
Po samotné záchraně čeká slona důkladná zdravotní kontrola, případná léčba a pomalé seznamování s ostatními členy nového stáda, pokud je jej vůbec možné do stáda zařadit. Rehabilitace zahrnuje nejen péči fyzickou, ale také odbornou pomoc při zvládání stresu, úzkostí a traumat, které si sloni nesou z minulosti.

Kde se s těmito úžasnými tvory zblízka seznámit? Etické sloní záchranné stanice se nejvíce vyskytují v několika zemích Asie. Mezi krajiny, které jsou známé pro existenci etických záchranných stanic, patří:
Thajsko – Thajsko je domovem několika renomovaných etických sloních stanic, do kterých posíláme i naše klienty. Zakládáme si na spolupráci pouze s místy, kde se ke slonům chovají s úctou a respektem. Mezi tyto parky patří například Elephant Nature Reserve nebo Elephant Nature Park. Tyto parky poskytují slonům přirozené podmínky a zaměřují se na jejich rehabilitaci po letech zneužívání v turistických atrakcích.
Sri Lanka – Jedna z nejznámějších a etických záchranných stanic je například Udawalawe Elephant Transit Home, které zajišťují slonům bezpečné prostředí a pomáhají jim zotavit se po traumatických zkušenostech.
Indie – Indie disponuje hned několika projekty, jako například The Elephant Care Project, které se věnují záchraně zvířat z těžkých pracovních podmínek a zlepšení jejich zdraví a života. Dalším projektem je například Wildlife SOS - Elephant Conservation and Care Center, kde máte dokonce možnost stát se dobrovolníkem.
Kambodža – V Kambodži také existuje hned několik etických parků. Kupříkladu Elephant Valley Project, kde se sloni rehabilitují a žijí v autentických podmínkách.
Indonésie – A na závěr: Cestujete-li na ostrov Bali, vřele doporučujeme návštěvu Manson Elephant Park, který se věnuje záchraně slonů z ostrova Sumatra. Tito sloni často přicházejí o původní prostředí kvůli devastaci pralesa nebo jsou opuštěni majiteli z důvodu nedostatku financí či zájmu. Park se jim tak snaží zajistit co nejlepší péči a podporovat jejich welfare. Kromě běžné návštěvy, kterou si každý návštěvník může zajistit po vlastní ose nebo s naší pomocí, zde nabízíme také unikátní možnost absolvovat procházku se slonem džunglí, kterou park standardně nenabízí, ale díky našim kontaktům ji pro vás můžeme zprostředkovat.

Každý slon v těchto stanicích získává svého lidského ,,buddyho”, neboli přítele a ochránce. Tento se o slona stará, dobře ho zná a dosáhne-li buddy věku, který již není slučitelný s jeho prací, 2-3 roky před svým odchodem do důchodu slona seznamuje s buddym novým. A tedy se jedná o dlouhý a velmi trpělivý proces. Návštěva etické záchranné stanice tak není jen unikátním zážitkem, ale i způsobem, jak aktivně slony podpořit na jejich cestě k lepšímu životu. Vaše pomoc jim dává šanci žít důstojně a v souladu s jejich přirozenými potřebami. A vy na podobnou návštěvu nezapomenete!

Comments